כל מה שלא ידעתם על דורבן ברגל

כל מה שלא ידעתם על דורבן ברגל

דורבן ברגל וכיצד נטפל בו 

 

דורבן ברגל (או כפי שנהוג לכנותו בשפה המקצועית "מחלת החיתולית הכפית") הוא שמה העממי של דלקת הממוקמת באזור העקב התחתון.

 

מהמרכז האורתופדי פיט סטפ פרו לבריאות כף הרגל, הנחשב לרשת האורתופדיה המובילה בישראל, מציינים שהדרבן מהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים בכפות הרגליים, ומסבירים שהתופעה נובעת ממצב דלקתי בחיבור שבין הרצועה המקשרת את העקב והאצבעות (החיתולית הכפית) לבין האזור התחתון הקדמי שבעצם העקב.

 

התופעה נגרמת מעומס יתר המופעל על הרצועה, והיא אופיינית בעיקר לבעלי מקצוע שנוהגים לעמוד, ללכת, לרוץ או לנתר לפרקי זמן ממושכים, ובפרט מעל למשטחים קשים, כמו לדוגמה עובדי ייצור במפעלים, שחקני כדורסל, רקדנים, אצנים מקצועיים ואף מלצרים ומורים.

 

גורמי הסיכון לדורבן ברגל

 

המומחים מהמרכז האורתופדי פיט סטפ פרו מציינים שבקבוצת הסיכון לדורבן ברגל נמנים אנשים בגילאי 40-60 הסובלים מהשמנת יתר, ובפרט כשמדובר בהשמנה פתאומית וקיצונית, וכן אנשים המתאפיינים בכפות רגליים בעלות קשתות מוגבהות או שטוחות במיוחד.

 

גורמי סיכון נוספים כוללים נעילת נעליים בלתי מותאמות ופעילות גופנית שהוגברה בבת אחת ולא בהדרגתיות ובצורה מאוזנת כפי שנדרש. חשוב להבהיר שלעתים קרובות מתפתחת בליטה גרמית בקרב אלו הסובלים מדורבן העקב, בליטה המזכירה במידת מה קוץ של דורבן, ומכאן שמה של התופעה.

 

בעבר נהגו אנשי המקצוע לייחס את הכאבים לאותה הבליטה , אולם כיום מקובלת ההערכה שהדלקת היא האחראית לצמיחת הבליטה ולהופעת הכאבים. הכאבים במקרים של דורבן ברגל מתמקדים בעיקר באזור העקב, ובפרט לאחר מנוחה ממושכת.

 

התסמינים ודרכי הטיפול

 

מרבית הסובלים מכאבי דורבן מתלוננים שהכאב החמור ביותר מתעורר בעיקר בניסיון לפסוע את הצעדים הראשונים לאחר הקימה מהמיטה בבוקר, אולם הכאב עשוי להתפרץ גם לאחר קימה מישיבה ממושכת, וכן במצבים של עמידה או הליכה ממושכת, כשבמקרים מסוימים עלול הכאב לפוג ולתקוף שוב באופן מחזורי במשך היום.

 

הטיפול המקובל בדורבן ברגל כולל בדרך כלל מנוחה לרגליים, תרגילי מתיחה ועיסויים מקומיים. במקביל מומלץ להפחית את הפעילות הספורטיבית לתקופה מסוימת על מנת לצמצם את העומס על העקבים. ניתן גם להקל על הכאבים על ידי טיפול בתרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים כמו נורופן ואדוויל ולעשות שימוש בסדי לילה שיעילים במיוחד לכל אלו שסובלים בעיקרבבוקר.

 

בנוסף לכל אלו חשוב להקפיד על התאמה אישית של מדרסים ונעליים, לפי המבנה האינדיבידואלי של כף הרגל ואופי הפעילות, ובפרט אלו הנמצאים בקבוצות הסיכון כמו חיילים בשירות קרבי וספורטאים.

 

 דורבן ברגל - טיפול בפיט סטפ פרו

 

x