מדרס, מדרסים, מדרסינו

מדרס, מדרסים, מדרסינו

מדרסמטרת המדרסים היא ליצור תמיכה לקשת כף הרגל ולתקן, באופן מלאכותי, את חלוקת העומס הלקויה על כף הרגל. כל מדרס צריך להיות מותאם באופן אישי ופרטני לאדם ולכף הרגל המדוברת, שכן לא רק שאנחנו אנשים שונים, כפות הרגליים שלנו אינן סימטריות והבעיות בשתיהן אינן זהות במאה אחוז אף פעם. הצוות המקצועי של רשת מכוני האורתופדיה פיט סטפ פרו (FIT STEP PRO) מסביר על חשיבות השימוש במדרסים.

מבנה כף הרגל ומבנה המדרסים
באופן טבעי, ישנה במרכז כף הרגל קשת. הקשת, כידוע, היא המבנה הכי חזק בטבע והיא מאפשרת, למעשה, לכף הרגל הקטנה שלנו לשאת את משקלו של כל הגוף. כאשר הקשת גבוהה מיד (אולפוס) או נמוכה מדי (פלטפוס) הרגל אינה נושאת את משקל הגוף כראוי, ונוצרים כאבי רגליים מחד וכאבי גב מאידך. המדרסים בנויים כך שיתמכו ויגביהו מעט קשת נמוכה מדי, ויספקו תמיכה לקשת גבוהה מדי, כפיצוי מכני על הליקוי הפיזי הקיים, שבדרך כלל אינו ניתן לשינוי. כפות הרגליים שלנו אינן זהות ולכן יש צורך בהתאמת מדרס נפרד לכל כף רגל.

מי צריך מדרס?
כאמור, כל מי שיש לו פלטפוס או אולפוס זקוק למדרסים. כמובן שכל מי שסובל מכאבים בכף הרגל או בגב, כדאי שילך לאורתופד או למכון אורתופדי לבדיקה ואבחון. ישנם מקרים בהם אין צורך לחכות לכאבים, וכדאי להשתמש במדרסים למניעת נזקים כמו אצל חיילים וספורטאים, מי שעומד או הולך שעות רבות ביום, וכו'. שתי אוכלוסיות נוספות הנדרשות למדרסים הם חולי סכרת או מחלות פרקים, ואנשים הסובלים מדורבן בעקב. חולי סכרת ומחלות פרקים נעזרים במדרסים כבולמי זעזועים והגנה על כף הרגל מפני כיבים ופצעים. הסובלים מדורבן נעזרים במדרסים כדי לרכך את הדריכה על הנקודה הכואבת, והקטנת המתיחה של רצועות החיבור של כף הרגל. המתיחה הזו יוצרת דלקת וכאב, ושחרור המתיחה מקל ואף מעלים את הכאב כליל.

התאמת מדרסים
בשום אופן ובשום מקרה לא מומלץ לרכוש מדרסים מוכנים לטיפול בבעיות שהוזכרו כאן. את המדרסים יש להתאים באופן אישי לכל אדם, כאשר מתאימים מדרס נפרד לכל כף רגל. ההתאמה נעשית על ידי תבניות ייחודיות בהן מוטבעת כף הרגל ועל פי התבנית מוכן המדרס הייעודי, בהתאם לבעיה ולצורך.
 

x