כפות הרגלים כואבות לאחר עמידה או הליכה ממושכת? אולי מדובר בדורבן ברגל!

שתף כתבה:

דורבן ברגל

דורבן ברגל נפוץ בעיקר בקרב אנשים הנוטים לעמוד, לנטר, לרוץ או ללכת לפרקי זמן ממושכים

דורבן ברגל נחשב לאחת מהבעיות השכיחות והמגבילות ביותר, ובא לביטוי בכאב אשר מופיע בעיקר במצבים של דריכה והליכה ממושכת.

דורבן בכף הרגל מכונה בשפה הרפואית "מחלת החיתולית הכפית" (Plantar Fasciitis) ומתייחס למצב דלקתי ברצועה הנאחזת בחלקו הקדמי התחתון של העקב.

מהמרכז האורתופדי Fit Step Pro לבריאות כף הרגל, הנחשב לרשת האורתופדיה המובילה בישראל, מסבירים שבמרבית הזמן מופיע הכאב בפסיעות הראשונות שלאחר מנוחה וחולף לרוב לאחר הליכה קצרה. עם זאת הכאב עשוי לשוב ולהתפרץ גם במצבים של עמידה והליכה ממושכות.

ישנם טופלים המדווחים על כאב עמום, בעוד שאחרים מתארים אותו ככאב חד או תחושת צריבה. כמו כן, כאבי דורבן מתאפיינים במחזוריות ועשויים לחלוף לאחר פעילות קצרה אך לשוב ולתקוף במהלך היום.

מי נמצא בקבוצת הסיכון ?

דורבן ברגל נפוץ בעיקר בקרב אנשים הנוטים לעמוד, לנטר, לרוץ או ללכת לפרקי זמן ממושכים, ובעיקר מעל למשטחים קשים. בין אנשים הנמצאים בקבוצת הסיכון נמנים ספורטאים כמו שחקני כדורסל, אצנים מקצועיים, רקדניות בלט וכן דוורים, מלצרים, עובדי ייצור, מורים וכיוצא בזה.

גורמי סיכון נוספים כוללים משקל עודף המוביל ללחץ גבוה על רצועת החיתולית הכפית, כפות רגליים המתאפיינות בקשתות מוגבהות או שטוחות (פלטפוס), וכן התחלה בתכנית אימונים חדשה או הגברת תכנית האימונים הקיימת באופן חד וקיצוני.

מהמרכז האורתופדי Fit Step Pro מציינים שגם הגיל מהווה גורם משמעותי, כשהשכיחות הגבוהה ביותר לדורבן ברגל הנה בטווח הגילאים 40-60, אך מדגישים שאחד מגורמי הסיכון המשפיעים ביותר מתייחס לנעילת נעליים שאינן מותאמות.

איך ניתן למנוע מלכתחילה את תופעת הדורבן ברגל

הטיפולים המקובלים למקרים של דורבן ברגל כוללים בדרך כלל פיזיותרפיה, עיסוי עמוק ומתיחות להגמשת הרצועה, התאמת נעליים והתאמת מדרס ביומכני. במצבים שבהם מדובר בכאב אקוטי חזק או שהטיפול השמרני לא הביא להקלה בכאב, תישקל האופציה של מתן תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות כמו נורופן ואדוויל.

האופציה הניתוחית נשקלת רק כמוצא אחרון, זאת לאחר שכל השיטות הטיפוליות השמרניות מוצו עד תום בשל הסיכונים הרבים הטמונים בניתוח שיעילותו שנויה במחלוקת בקרב רופאים ואנשי מדע בתחום.

המומחים מבית Fit Step Pro מדגישים שבמרבית מהמקרים ניתן למנוע מלכתחילה דורבן ברגל ועוד מגוון בעיות בריאותיות שונות בעזרת התאמת מדרסים אישית. התאמת המדרסים נעשית על פי מבנה כף הרגל והפעילות האופיינית לכל אדם, החל ממדרסים בולמי זעזועים לחיילים וספורטאים, וכלה במדרסים לילדים או לנעלי עקב.

כפות הרגלים כואבות לאחר עמידה או הליכה ממושכת? אולי מדובר בדורבן ברגל!
Rate this post

מאמרים מומלצים

img

מרגישים אי נוחות ברגליים במהלך הליכה, מה צריך לבדוק

החלטתם לעשות הליכה? בהחלט מדובר בהחלטה מבורכת אשר יכולה להטיב אתכם לקראת ההמשך. אך מה קורה כאשר אתם מגלים כי במהלך ההליכה אתם חווים אי נוחות ברגליים? המחשבה הראשונה שלכם...

img

מדרסים, מאיזה גיל מומלץ להתחיל

מי באמת צריך לרכוש מדרסים? זוהי אולי אחת מהשאלות החשובות ביותר שאתם צריכים לשאול את עצמכם. כמובן שבכל פעם תמצאו תשובה שונה, הרי לכל אחד יש את האינטרס שלו לתת לכם את התשובה...

img

סובלים מכאבים בכף הרגל הקדמית? כך תתגברו עליהם!

סובלים מכאבים בכף הרגל הקדמית? כך תתגברו עליהם! כף הרגל היא איבר מיוחד במינו והיא בעצם מה שנושא על עצמו את משקל הגוף לאורך כל היום. ללא קשר לגובה או למשקל – כל המשא הזה נשען...
?יש שאלות

השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

כל הזכויות שמורות  © 2018

חייגו עכשיו פנייה בווטסאפ