כאבים בכפות הרגליים אצל ילדים

שתף כתבה:

כפות רגליים של ילדים

כאשר ילד מתלונן על כאב רגליים, יש להתייחס לתלונה שלו. אז נכון שלא צריך לרוץ מיד אל אורטופד. ייתכן מאוד ומדובר בכאבי גדילה וזהו כאב טבעי ונורמלי שעשוי לחלוף תוך זמן קצר. אך בכל זאת, כאב רגליים צריך תשומת לב ואם הכאב נמשך למשך יותר ממספר ימים יש לגשת אל רופא או אל אורטופד. זאת על מנת לשלול בעיות שעשויות להתרחש בקרב ילדים באזור כף הרגל.

נמנה להלן בעיות נפוצות בכף הרגל שעשויים לבוא לידי ביטוי ולגרום לכאבים בכפות הרגליים בקרב ילדים:

  • כפות רגליים שטוחות – Pediatric Flat foot

    לא קל לאבחן בעיות של פלטפוס אצל ילדים. הורים רבים חושבים שאם הם לא רואים את הקשת בכף הרגל של הילד, הרי שברור כי מדובר בפלטפוס והם מנסים לתלות בכך את העובדה כי הילד מתלונן על כאבים בכפות הרגליים. חושב לדעת כי אצל ילדים עדיין אי אפשר לאבחן בעיה של פלטפוס על ידי בדיקה של קשת כף הרגל היות וישנה רקמת שומן הממלאה את הקשת ועל כן הרגל נראית כמו רגל אופיינית של פלטפוס. הדבר נכון עד גיל ארבע לפחות. כל זמן שנראה כי הקרסול מתפקד בצורה תקינה, הרי שאין כל סיבה לדאגה. מה שכן, חשוב לעקוב אח צורת ההליכה של הילד. האם הוא אינו מתקשה בהליכה, הוא הולך היטב ורץ היטב והעקב נראה יציב ויפה. ילד שמתלונן על התכווצויות או קשיים אחרים בהליכה, ראוי כי ייבדק על ידי רופא.

ציור של כפות רגליים

 

  • מחלת סוור'ס – Calcaneal Apophysitis – Sever's Disease

    מחלת סוור'ס היא למעשה דלקת אשר מתפתחת באזור של פלטת הגדילה באזור העקב. על פי רוב יושפעו מכאבים באזור ילדים בגילאים שבין 8 ל-14. זאת בגלל שעצם העקב מתפתחת באותם השנים ונוצרת במקום עצם חדשה. פלטת הגדילה היא אזור רגיש מאוד. על מנת שתדעו לזהות, מדובר בחלק האחורי של העקב. במקרים אשר בהם ישנו לחץ חוזר כאשר הילד קופץ הרבה, הוא רץ על גבי משטחים קשים וכדומה הוא עשוי להרגיש כאב באזור העקבים. אם ילד מתלונן על כאבים באזור ייתכן מאוד שזוהי הסיבה אך בכל זאת תמיד מומלץ לגשת אל אורטופד על מנת שהוא ישלול כאבים מסיבות אחרות. בכל מקרה ההמלצה היא לנסות להקל על הכאבים בעזרת נעליים שיש בהם בולמים רכים באזור העקב או על ידי מדרסים כמו גם ריפוד רך לעקב כמו לדוגמא עקבים מסיליקון וכדומה.

  • יבלת פלנטרית – Verruca Plantaris

    מדובר ביבלת אשר נגרמת על ידי וירוס המכונה וירוס פפילומה אנושי. הווירוס הזה הוא זה שאחראי על היווצרותה של היבלת באזור של החלק התחתון בכף הרגל. לפעמים תהיה זו יבלת בודדה בלבד אך במקרים אחרים עשויה להיות קבוצה של יבלות בחלקו התחתון של כף הרגל וגם באזור של אמצע כף הרגל. הווירוס הזה עשוי ליצור יבלות באזורים נוספים בגוף. התופעה עשויה להתרחש הן בקרב ילדים אך גם בקרב מתבגרים. היבלות הללו גדלות עמוק בתוך רקמת העור והן עשויות להכאיב גם בזמן עמידה וכמובן שגם בעת הליכה.

הורים רבים נוטים להקל ראש מול תלונות של ילדים המתלוננים על כאבים שונים היות ובמקרים רבים אכן מדובר בתלונות שנועדו לקבל מעט פינוק, כאבי גדילה, לקבל פטור מהליכה לבית הספר או סתם כך כדי שלא יעמיסו עליהם בבקשות של עזרה בבית וכדומה.

כאן חשוב לשים לב ולבדוק האם התלונות של הילד נמשכות לאורך זמן? האם גם בזמנים בהם לא תהיה לילד כל טובת הנאה מהתלונה, הוא עדיין מתלונן? אלו יהוו אינדיקציה ברורה כי אכן יש דברים בגו.

כאבים בכפות הרגליים אצל ילדים
5 (100%) 1 vote

מאמרים מומלצים

img

מרגישים אי נוחות ברגליים במהלך הליכה, מה צריך לבדוק

החלטתם לעשות הליכה? בהחלט מדובר בהחלטה מבורכת אשר יכולה להטיב אתכם לקראת ההמשך. אך מה קורה כאשר אתם מגלים כי במהלך ההליכה אתם חווים אי נוחות ברגליים? המחשבה הראשונה שלכם...

img

מדרסים, מאיזה גיל מומלץ להתחיל

מי באמת צריך לרכוש מדרסים? זוהי אולי אחת מהשאלות החשובות ביותר שאתם צריכים לשאול את עצמכם. כמובן שבכל פעם תמצאו תשובה שונה, הרי לכל אחד יש את האינטרס שלו לתת לכם את התשובה...

img

סובלים מכאבים בכף הרגל הקדמית? כך תתגברו עליהם!

סובלים מכאבים בכף הרגל הקדמית? כך תתגברו עליהם! כף הרגל היא איבר מיוחד במינו והיא בעצם מה שנושא על עצמו את משקל הגוף לאורך כל היום. ללא קשר לגובה או למשקל – כל המשא הזה נשען...
?יש שאלות

השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

חייגו עכשיו פנייה בווטסאפ