פציעות ספורט וטיפול בכאבי ברכיים

שתף כתבה:

ספורט וכושר גופני, בין אם הם נעשים באופן חובבני ובין אם באופן מקצועי, הם בראש ובראשונה בריאים ועבור חלקנו אף מהנים. יחד עם זאת, כשהדבר נוגע לפציעות ספורט וכאבי ברכיים, ההנאה מתחלפת באי נעימות מתמשכת. מהן פציעות ספורט וכיצד נטפל בכאבי ברכיים?

פציעות ספורט

המהפכה הבריאותית הסוחפת את העולם בשנים האחרונות, הביאה לשינוי תודעתי ואף בהרגלי החיים שלנו, בדרך לאורח חיים בריא וכיום, רבים מאיתנו משתדלים להקפיד על שגרה יום יומית, או שבועית, של פעילות ספורטיבית.

עם זאת, לא מן הנמנע שפעילות גופנית תגרור איתה פציעות ספורט שונות. מתיחות שרירים, בעיות בגידים, פריקת ברך, כאבי ברכיים וקרעים בסחוס – אלו הן רק חלק מהפציעות הנפוצות בעיקר אצל ספורטאים מקצוענים אך גם אצל אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית באפן קבוע. 

סיבות ומאפיינים 

הסיבות לפציעות אלו הן רבות ומגוונות, אך העיקריות שבהן נובעות ממאמץ יתר של השריר, עומס יתר ושגרת אימונים לא מתאימה. פציעות אלה יכולות להיות קלות ובעלות החלמה של שבועות עד מספר חודשים בודדים ואף יכול להיות פציעות חמורות שימנעו מהמתאמן לעסוק יותר בספורט.

מאפיינים נוספים המגבירים את היתכנות הפציעה הם גיל המתאמן (ככל שהמתאמן מבוגר יותר, סיכוייו להיפצע פציעות חמורות יותר, גבוהות יותר), פציעות עבר וחוסר בחימום הגוף לפני התחלת הפעילות הגופנית. 

ככלל, ניתן להימנע מפגיעות ספורט באמצעות תוכנית אימונים מותאמת אישית למתעמל המתחיל ועד התאמת מדרסים לספורטאים מקצוענים. בנוסף, לאחר התייעצות עם מומחה ספורט, ניתן לבצע פעולות מתאימות לחיזוק השרירים ואף לבצע פעולות מונעות להגנה על האיזור, דוגמת טייפינג או רצועות תמיכה. 

פגיעות ספורט בברכיים

פגיעות הספורט השונות יכולות להיות מטופלות באמצעות מנוחה נכונה, אך חלקן מצריכות התערבות מומחה לפציעות ספורט. בין הפגיעות הספורטיביות השכיחות, נמצאות פגיעות בברכיים כגון פריקת פיקה בברך או קרע במניסקוס ופגיעות אחרות הדורשות ניתוח ארטרוסקופיה בברך ומצריכות התערבות ספציפית של מומחה ברכיים. 

חשוב לדעת כי הברך היא למעשה המפרק הגדול ביותר בגוף הנע במספר כיוונים ומישורים ובעל תפקיד חשוב ומשמעותי בכל סוג פעילות ספורטיבית. מפרק הברך נושא משקל, אשר יכול להגיע עד פי חמישה ממשקל הגוף ולכן הפציעות באיזור זה שכיחות יותר. פציעות הברך מחולקות בעיקר לשני סוגים עיקריים: עומס יתר ופציעות חמורות הנגרמות מנזק ישיר (שבר, פריקה או קרע של הרצועה) או עקיף (חבלה סיבובית או נחיתה באופן לא נכון על הרגליים).

דרכי טיפול

ככל ונפצעתם בעת פעילות ספורטיבית, חשוב לעצור את הפעילות ולבדוק את מקור הכאב. בחלק גדול מהמקרים של פגיעה בברך, הטיפול הראשוני המומלץ להפחתת הכאב הוא מנוחה, קירור מקום החבלה עם קומפרסים קרים חבישה אלסטית והרמת הרגל מעל גובה הלב, בכדי לאפשר זרימת דם וחילוף נוזלים בצורה יעילה.

טיפולים מתקדמים יותר יינתנו בדרך כלל בהמלצת רופא ו/או מומחה לפגיעות ברכיים ולרוב יכללו תרופות, משככי כאבים, תכנית שיקום ובמקרים קיצוניים אף התערבות ניתוחית.

פציעות ספורט וטיפול בכאבי ברכיים
Rate this post

מאמרים מומלצים

img

פציעות ספורט וטיפול בכאבי ברכיים

ספורט וכושר גופני, בין אם הם נעשים באופן חובבני ובין אם באופן מקצועי, הם בראש ובראשונה בריאים ועבור חלקנו אף מהנים. יחד עם זאת, כשהדבר נוגע לפציעות ספורט וכאבי ברכיים,...

img

כל מה שצריך לדעת על שברי מאמץ

גם אתם סובלים משברי מאמץ? כך תטפלו בבעיה ותפחיתו מרמת הכאב שברי מאמץ הם שברים זעירים בעצמות, לרוב בעצמות כף הרגל והשוק, הנגרמים בעקבות עומס המופעל לאורך זמן על אותה העצם....

img

נעלי ספורט לנשים

בעבר, נעלי ספורט היו נחלתן הבלעדית של רשתות הספורט הותיקות, ומטרתן הייתה אחת ויחידה: ביצועו של אימון מוצלח, אשר ישמור על כל חלקי הגוף בריאים ותקינים. אי שם, אופנת ספורט...
?יש שאלות

השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

חייגו עכשיו פנייה בווטסאפ